Od 16 do 19 sierpnia 2018 roku odbył się: FESTIWAL FILMOWY „MAŁA OJCZYZNA” W PIESKOWEJ SKALE
Festiwal Filmowy „Mała Ojczyzna” zorganizowany został u stóp zamku w Pieskowej Skale. Pieskowa Skała to historyczna osada, która powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, położona w Dolinie Prądnika nieopodal Krakowa, w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego, znana przede wszystkim z zamku o tej samej nazwie. Zamek w Pieskowej Skale to obecnie jeden z nielicznie tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Miejsce to w połączeniu z prezentowanymi dziełami pomogło widzowi wejść w mistyczny świat filmu, kultury, sztuki i historii.
Festiwal rozpoczął się GALĄ OTWARCIA, podczas której zaprezentowane zostało jury festiwalowe oraz przedstawiony program imprez. Bezpośrednio po Gali Otwarcia w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się projekcja filmów związanych z projektem „Pierwsi Niepodlegli”. Filmy, które zostały zaprezentowane organizatorzy otrzymali dzięki uprzejmości Fundacji Wspierania Więzi Lokalnych z Tarnowa. Projekt „Pierwsi Niepodlegli”, to makroregionalny, dwuletni (2017-2018) projekt badawczo-edukacyjno-filmowy, który ma na celu skuteczne przywrócenie wspólnocie narodowej pamięci o serii niesłusznie zapomnianych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w ówczesnej Galicji i na Śląsku Cieszyńskim, dzięki którym polskie instytucje przejęły tutaj pełną władzę z rąk zaborców jako pierwsze w całym kraju, kilkanaście dni wcześniej niż w Warszawie. To właśnie obszar między Cieszynem a Sanokiem był bowiem pierwszym realnie niepodległym regionem obszarem w odradzającej się, po okresie zaborów, Rzeczpospolitej. Pierwszy dzień festiwalu zakończył się grą światła i muzyki. Drugi dzień festiwalowy – piątek 17.08.2018 r.
Już od godziny 11:00 rozpoczęły się projekcje filmów festiwalowych, które zostały wyłonione przez komisję kwalifikacyjną i walczyły o nagrody. Podczas tego festiwalu obejrzeliśmy 32 filmy młodych twórców z całej Polski. Do konkursu zgłoszony został również film 15 letniej uczennicy z Brześcia na Białorusi. O swoim filmie napisała ona: „Od podpisania dekretu o niepodległości Polski minęło prawie 100 lat. Ten dzień uczynił nas niezależnymi. W moim mieście jest wiele miejsc pamięci o Polsce. Myślę że nie możemy zapomnieć o życiu naszych przodków, o tym co dla nas zrobili.”
Filmy prezentowane podczas festiwalu były podzielone na trzy kategorie:
Pierwsza kategoria związana była z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Do drugiej kategorii zaproszone zostały filmy opisujące piękno naszych małych ojczyzn.
Trzecia kategoria to filmy, które zostały nakręcone za pomocą bezzałogowych statków powietrznych czyli dronów.
Profesjonalne jury wyłoniło zwycięzców w każdej z powyższych kategorii. Jury w składzie:
Beata Paluch – Aktorka, od ponad 30 lat na stałe związana z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Kuba Armata – Dziennikarz i krytyk filmowy.
Artur Zaborski – Dziennikarz i krytyk filmowy.
Postanowiło nagrodzić:
Lista Nagrodzonych Filmów przez Jury Festiwalowe:
Grand Prix „Winda na świat” reż. Wawrzyniec Turowski – Nagroda finansowa 10 000zł
Film Ukazujący Piękno Mojej Miejscowości „Truciciel” reż. Stanisław Tadeusz Bujak – -Nagroda finansowa 4 000 zł
Film Opowiadający Historię Mojej Miejscowości „Stygmaty” reż. Wiktoria Klimaszewska – -Nagroda finansowa 4 000 zł
Film z Drona „Sułoszowa jakiej jeszcze nie znałeś” reż. Przemek Czaja – Nagroda finansowa 2 000 zł
„Nieuchwytne Wrażenia” reż. Filip Boroń – Nagroda finansowa 500 zł
„Sułoszowa Jakiej Jeszcze Nie Znałeś” reż. Przemek Czaja – Nagroda finansowa 500 zł
„Film o Niepodległości Polski” reż. Olga Wasilewska – Nagroda finansowa 3 000 zł
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom a nagrodzeni odebrali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy.
W piątek 17.08.2018 roku o godzinie 15:00 rozpoczął się KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ.
Do konkursu tego zakwalifikowało się 10 uczestników. Zaprezentowali oni różnorodne pieśni, nawiązujące swoją tematyką do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jury konkursu, w którym zasiadali Beata Paluch – Aktorka i wokalistka i Bosski Roman – raper, wydawca, producent oraz działacz społeczny. Wyłoniło zwycięzców, którzy otrzymali nagrody specjalne.
Zwycięzcami Konkursu Piosenki Patriotycznej zostali:
I miejsce ex aequo:
– Justyna Bałucka
– Alicja Kundzierewicz
II miejsce ex aequo:
– Wiktoria Siudyka
– Karolina Siudyka
– Natalia Lewandowska
– Karolina Lewandowska
III miejsce ex aequo :
– Zosia Kaizer
– Natalia Gomułka
– Martyna Główka
– Karolina Górnicka
Oraz przyznano nagrodę pieniężną za zajęcie I miejsc w kwocie 200 zł każda.
Zwieńczeniem tego dnia festiwalowego również był pokaz gry świateł i muzyki.
Trzeci dzień festiwalowy – sobota 18.08.2018 r.
O godzinie 11:00 rozpoczęła się projekcja filmów konkursowych.
O godzinie 18:00 ruszyła GALA ROZDANIA NAGRÓD FESTIWALU FILMOWEGO „MAŁA OJCZYZNA” w PIESKOWEJ SKALE.
Ogólna pula nagród festiwalowych wyniosła aż 35 000 zł, kwota ta została podzielona oczywiście wśród tych, których nagrodziło jury festiwalowe.
ZWIEŃCZENIEM TEGO DNIA BYŁ KONCERT BOSSKIEGO ROMANA.
Bosski Roman – raper, wydawca, producent oraz działacz społeczny. Pomysłodawca i prezes fundacji Drużyna Mistrzów Sport Muzyka Pasja, propagator sportu, wartości patriotycznych oraz rozwijania poprzez pasję, a także ewolucję duchową. Prowadzi też solową działalność artystyczną. Laureat złotych i platynowych płyt.
Czwarty dzień festiwalu – niedziela 19.08.2018 r.
W tym dniu zaprezentowane zostały wszystkie filmy, które zostały nagrodzone przez jury Festiwalu Filmowego „Mała Ojczyzna” w Pieskowej Skale.
Partnerem Festiwalu Filmowego „Mała Ojczyzna” w Pieskowej Skale jest Fundacja PZU. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Kraków. Patronat Honorowy objął Wojewoda Małopolski. W Komitecie Honorowym zasiadał Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.